مسئولیت اجتماعی

امروزه شرکت‌هاي کوچک و بزرگ در تکاپو هستند که خود را به جنبش جهانی «مسئوليت اجتماعی شرکت‌ها» ملحق کنند. در اين جنبش، شرکت‌ها تلاش مي‌کنند که خود را نه يک جزيره‌ای مجزا از جهان، بلکه بعنوان يک «تن واحد» بيينند و مي‌دانند که در اين صورت است که می‌توانند براي آينده حرفی برای گفتن داشته باشند تا مشتريان و مردم بيشتری را به سمت خود جلب کنند. با اين رويکرد، تلاش شرکت‌ها جهت پيوستن به اين جنبش و حرکت جهانی، نه يک کار فانتزی، که اقدامی واجب و استراتژيک محسوب می‌شود.

در همين راستا، شرکت سازورسازه آذرستان با دارا بودن سابقه درخشان به دليل آنکه در نقاط مختلف کشور، پروژه‌های مختلفی را اجرا نموده است، ارتباط تنگاتنگی را با قوميت‌های مختلف کشورمان در جنوب و شمال ايران زمين داشته است. در عين حال اين باور قلبی در مديران ارشد شرکت وجود دارد که اجرای فعاليت‌های تحت عنوان «مسئوليت اجتماعی» گريزناپذير بوده و شرکت سازور سازه آذرستان علاوه بر احداث پروژه‌های صنعتی- خدماتی، در حفظ محيط زيست- کمک به هموطنان نيازمند- ارتقاء سطح علمی دانش‌آموزان در مناطق محروم و نيز افزايش ارتباط مؤثر با اعضای خانواده پرسنل شرکت که در شهرهاي مختلف کشور در حال فعاليت می‌باشند را سرلوحه فعاليت‌های خود در حوزه «مسئوليت اجتماعی» می‌داند.

از جمله اين فعاليت‌ها مي‌توان به امور زير اشاره نمود:

1-  کمک به هموطنان زلزله زده در استان‌های آذربايجان شرقی و اردبيل

2-  راه اندازی دوره‌هاي آموزشی برای مربيان و دانش‌آموزان در استان‌های شرقی کشور

3-  برگزاری مسابقات علمی و هنری برای خانواده پرسنل شرکت در همه کارگاه‌های سطح کشور

4-  کمک‌های شايان فنی و اقتصادی به انجمن محک

5-  مشارکت در افزايش سطح علمی دانشجويان و متخصصين جوان کشور

کتابخانه سازور سازه آذرستان

در پاییز سال ۱۳۹۴ کتابخانه‌ی کودک و نوجوان و خانواده‌‌ کتابخانه‌ی سازورسازه آذرستان با نزدیک به ۳۰۰۰ جلد کتاب در چارچوب برنامه‌ی «با من بخوان» راه‌اندازی شد. این کتابخانه با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی در محل کارخانه این شرکت در شمس آباد تاسیس گردید و در حال حاضر با 3396 کتاب کودک و نوجوان، 749 کتاب بزرگسال و 310 خانوار در محل کارخانه سازور مشغول به فعالیت می‌باشد. کلیه پرسنل شرکت و خانواده‌هایشان به این کتابخانه دسترسی داشته و می‌توانند از دیگر خدمات آن در حوزه‌های آموزش داستان نویسی برای کودک و نوجوان، آموزش زبان انگلیسی برای کودک و نوجوان و آموزش آواورزی به مادران برای تقویت هوش شنیداری کودکان خردسال بهره ببرند.

تاسیس کتابخانه صدرالواعظین خوانسار

کتابخانه کودک و نوجوان صدرالواعظین خوانسار در سال 1397 توسط سرکار خانم پروین امینی، مدیر امور فرهنگی گروه توسعه كسب و كار آذرستان، تأسیس گردید. این کتابخانه با هدف ترویج کتابخوانی تاسیس شد و در زمان کوتاهی توانست به جایگاه نمونه استان اصفهان و یکی از کتابخانه‌های برتر ایران دست یابد.

بیش از ۲۰ مرکز دبستان و پیش‌دبستانی در شهر خوانسار و روستاهای پیرامون خوانسار از کتاب‌های باکیفیت کتابخانه صدرالواعظین بهره می‌برند. در مهر ماه سال ۱۳۹۷ در پی مذاکره با آموزش و پرورشِ شهرستان خوانسار، ۲۳ نفر از آموزگاران پایه‌ی اول تا پنجم از ۱۱ دبستان در کارگاه بلندخوانی شرکت کردند. این آموزگاران با امانت گرفتن کتاب‌های باکیفیت از کتابخانه، در کلاس‌های خود  بلندخوانی را برگزار کردند و بدین ترتیب حدود ۸۰۰ کودک دیگر زیر پوشش این کتابخانه قرار گرفته‌اند.

با من بخوان

مشارکت در طرح کتابخوانی “با من بخوان”

از پاییز ۱۳۹۳ شرکت سازور سازه آذرستان بر آن شد تا با کمک موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان، برنامه با من بخوان را برای خانواده کارگری این کارخانه به اجرا درآورد.
“با من بخوان”، برنامه‌ای جهت ترویج کتاب‌خوانی کودکان به ویژه کودکان محروم است. این برنامه زیر نظر مؤسسه پژوهش تاریخ ادبیات کودکان اجرا می‌گردد. هدف این طرح رساندن کتاب‌های سودمند و با کیفیت به دست کودکان، به ویژه کودکانی که از این چنین امکاناتی محروم بوده و دسترسی لازم به کتاب و برنامه‌های آموزشی را ندارند.
این مجموعه با شعار “همه کودکان حق دارند کتاب‌های باکیفیت بخوانند” مشغول به فعالیت می‌باشد. «با من بخوان» بر تقویت سواد پایه و سهیم شدن کتاب با کودکان و نوجوانان با روش بلندخوانی، گفت‌وگو و نمایش در پیوند با کتاب تمرکز دارد. بر این اساس تلاش این مجموعه بر انتخاب آگاهانه کتاب‌ها و علاوه بر آن برگزاری کارگاه‌هایی در زمینه بلندخوانی و… می‌باشد.

بنیاد کودک

شرکت عمران آذرستان حامی طلایی بنیاد کودک
بنیادکودک از سال 1373 در ایران و آمریکا فعالیت خود را آغاز کرده‌‌است. این مؤسسه در ایران با نام “مؤسسه خیریه بنیاد‌ کودک” و در آمریکا با نام “Child Foundation” به ثبت رسیده‌ است. درسال 1378 بنیاد کودک در ایران ثبت‌ رسمی شد و از ثبت شرکت‌ها در شیراز مجوزی به شماره 398 دریافت کرد. سپس دفتر مرکزی بنیاد کودک از شیراز به تهران منتقل ‌شد و پس از انتقال رسمی اسناد، مجدداً از ثبت شرکت‌ها در سال 1388 مجوزی به شماره 25540 دریافت‌ کرد.
این مؤسسه، یک مؤسسه خیریه مردم‌نهاد، غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی، فرامذهبی و فرامرزی است که رویکردی کاملاً انسان‌دوستانه دارد. هدف این مؤسسه دستیابی به این آرمان است که “هیچ دانش‌آموز با استعدادی به دلیل مشکلات اقتصادی از تحصیل و تلاش باز نماند”.
بنیادکودک از آغازِ فعالیت تاکنون توانسته‌ است بیش از بیست‌ و‌ یک هزار دانش‌آموز و به تبع آن خانواده‌های آنها را تحت حمایت قرار دهد و امروز نیز بیش از 8000 دانش‌آموز بااستعداد را در سراسر ایران بورسیه کرده‌ است که بیش از هزاران دانش‌آموزان توانسته‌اند به دانشگاه‌های کشور وارد شوند.